Kuchyňské desky s nejdelší životností

Vyberte si kuchyňskou desku s nejdelší životností. Vlastnosti jednotlivých materiálů se značně liší

Víte, že téměř 50 % doby strávíte v kuchyni prací na kuchyňské desce a pouze necelých 13 % vařením na sporáku? Proto je velice důležité, aby kuchyňská deska měla dostatečnou životnost a odolávala všem nástrahám práce v kuchyni. Klasická laminátová deska, která je opatřená umakartem nejvyšší životnost nenabídne. Znáte desky třeba z umělého, nebo technického kamene? Každá kuchyňská deska má určité vlastnosti, které předurčují délku její životnosti. Při výběru kuchyňské desky je třeba dívat se nejen na její cenu, design nebo snadnou údržbu, ale i na další parametry. Těmi jsou především odolnost proti poškrábání, nárazům, teplotním šokům, tvrdost, odolnost proti vodě a dalším tekutinám.

Nebudete věřit, jakou škodu dokážou na některých kuchyňských deskách udělat běžné přírodní šťávy či červené víno, chemikálie! Pojďme se zblízka podívat na životnost běžně používaných materiálů kuchyňských desek.


Za nízkou cenu nízká životnost

Nejvíce používané pracovní desky v českých domácnostech jsou laminátové. Pořizovací náklady jsou ve srovnání s ostatními materiály nejnižší, bohužel to platí i pro jejich životnost. Zásadní nevýhodou laminátových desek je nízká odolnost proti mechanickému poškození. Lamino je slisovaný papír, hobliny, který je napuštěný pryskyřicí, vrchní části opatřený umakartem o síle 9 mm. Tloušťka pracovní desky je většinou 2,8 cm, nebo 3,8 cm. Přesto jim ostrý nůž dokáže bezpečně proniknout do jádra desky, proto při krájení musíme používat prkénka. Pokud se do jádra dostane tekutina, nabobtná a deska je nenávratně poškozena. Toto nebezpečí hrozí obzvláště u okrajů dřezů, baterii a viditelných spojů.

Tento materiál snese krátkodobou teplotu do 180 C. Přesto položením hrnce, nebo pánvičky s přímým kontaktem s pracovní deskou jej může snadno trvale poškodit. To samé platí i pro jakýmkoli chemický čistič.


Unikátnost přírodního kamene je jeho kladem i záporem

Dalším častým materiálem využívaným pro kuchyňské desky je přírodní kámen, který patří mezi nejdražší materiály. Za jeho design, barvu a hlavně přírodní původ jsou lidé ochotní zaplatit někdy až statisícové částky. Přírodní kámen má vyšší odolnost, vůči běžnému používání i vyšším teplotám, přesto trpí jako každá přírodní surovina. V případě mramoru i pórovitostí, do kterých se dostává nečistota, tím jeho životnost omezuje snížená odolnost proti skvrnám – jako je olej, červené víno, šťáva z červené řepy, nebo citronu zanechají na desce znatelné skvrny, které nejdou vyčistit. Povrch musíme udržovat a impregnovat speciálními přípravky. V žádném případě se nesmí používat chemické prostředky, které pracovní desku mohou nenávratně poškodit.


Masiv zateplí, ale pro kuchyňskou desku je nepraktický

Zapomenout v kuchyni, nesmíme ani na masivní dřevo. Pracovní desky z tohoto materiálu zateplí interiér, ale nevýhodou je nezbytná povrchová úprava proti nasákavosti. Čas od času, ba se měla navoskovat, pokud je poškozená, řezáním, krájením může dlouhodobé působení vody či jiných tekutin desku trvale poškodit. Někdy se ji říká velké pracovní prkénko. Stejně tak je třeba mít se na pozoru s tekutinami kolem spár, při manipulaci s horkými hrnci a pánvičkami. Výhodou masívu je, že se dá přebrousit a bude znovu jako nová.


Nerezové desky jako výdržná, ale industriálně strohá volba

Nerezové pracovní desky jsou velmi hygienické. Nevadí jim teplo, přírodní šťávy, víno, ani olej. Nejčastěji jsou využívány v restauračních provozovnách, jídelnách a nemocnicích. Nerez se ovšem nehodí do každé domácnosti. Vidět ji můžeme v designově minimalistických kuchyních, především ve vysokém lesku. Používáním se nesnižují užitné vlastnosti, ale trpí estetické. Deska se časem poškrábe. Udržet ji lesklou a bez otisků a je takřka nemožné. Nemluvě o tom, že práce na desce je při dotyku kovu poměrně hlučná a hlavně chladná.


Technický kámen vás přežije

Čím dál častěji jsou u nás k vidění kuchyňské desky z technického kamene. Ten je z 90% tvořen přírodními surovinami, především křemene a žulou. V zahraničí je dlouhodobě populární pro svůj prémiový vzhled, skutečně vysokou odolností a bezesporu i dlouhou životností. Díky své tvrdosti je jen minimální šance povrch poškodit, poškrábat či pořezat. Nevadí ani vylité červené víno, citron, přírodní šťávy dokonce ani chemikálie. Jednolitost kamene, dobře zpracované spáry, zářivé barvy a především množství využití nejen v kuchyni, ale i na obklady koupelen, schodů, parapetů ocení i náročnější zákazník.

Technický kámen má nejdelší životnost při zachování estetických kvalit desky. Věděli jste, že se tento materiál od české společnosti TechniStone pro svůj luxusní vzhled a dlouhou je využíván v nejlepších hotelích světa či na mezinárodních letištích?Kuchyně na míru vašim snům

Uvažujete o nové kuchyni? Rádi vám pomůžeme s výběrem vhodných materiálů. Nechte si vytvořit kuchyň na míru od profesionálů. Kontaktujte nás!Kontaktní formulář

- nezávazná poptávka

Napište nám prostřednictvím níže uvedeného kontaktního on-line formuláře a my Vám zavoláme zpět.

ZDARMA přijede náš technik, který vyslechne Vaše přání, zakázku zaměří a v co nejkratší době připraví cenovou nabídku.

K poptávce můžete přiložit soubor - fotografii, plány, dokumentaci, ...
Zvýrazněné položky jsou povinné.