Otevřená kuchyň: Jaké jsou (ne)výhody kuchyně spojené s obývacím pokojem?

Čeká vás rekonstrukce kuchyně nebo plánování nové? Pak možná stojíte před zásadní otázkou: Spojit či nespojit kuchyni s obývacím pokojem či jídelnou? Ačkoliv jsou moderním trendem posledních let otevřené kuchyně, pravdou zůstává, že tato varianta nemusí vyhovovat všem. Vždy záleží na individuálních potřebách a zvycích členů domácnosti. Zjistěte, jaké jsou největší (ne)výhody otevřené i uzavřené kuchyně, a udělejte správné rozhodnutí.

Výhody otevřené kuchyně

Úspora prostoru

V dobách minulých byly jasnou volbou samostatné kuchyně, v posledních letech patří mezi moderní trendy spíše otevřené kuchyně. Otevřená kuchyně může přinést zajímavou úsporu místa, a to je v době stále se zmenšujících bytů velké plus.

Nejčastěji bývají kuchyně spojené s jídelnou či obývacím pokojem. Skvěle se hodí do malých bytů a domů, kde ušetří tolik potřebné místo. Na rozdíl od malé uzavřené kuchyně nabízí otevřená kuchyně více prostoru pro vaření a přípravu jídla, snazší orientaci a obvykle také lepší osvětlení.

Společenské benefity

Zatím co v uzavřené kuchyni budete během přípravy jídla izolovaní od zbytku rodiny či přátel, v otevřené kuchyni si budete blíž a můžete společně komunikovat. Otevřená kuchyň může být benefitem také pro maminky s malými dětmi, které budou mít při hře na dohled. Pro jiného může být zase výhodou možnost sledování televize, pokud kuchyň spojíte s obývacím pokojem.

Nevýhody otevřené kuchyně

Zápach jídel

Nevýhodou kuchyně spojené s obývacím pokojem je vlhkost a zápach. V malých bytech s nedostatečným větráním může být zápach velice nepříjemný a často se šíří celým bytem. Otevřená kuchyně vyžaduje důmyslné řešení odvětrávání, aby se zápach z vaření eliminoval. Základem je vždy kvalitní digestoř a okno v blízkosti sporáku či varné desky.

Hluk

Další nevýhodou otevřených kuchyní je hluk spojený s přípravou jídla – krájením, mytím nádobí a především ze spotřebičů – digestoř, myčka, lednička, mixér… Pokud si ostatní členové domácnosti chtějí vychutnat v klidu svůj oblíbený pořad v televizi, nebo si popovídat, bude je hluk nejspíš rušit.

Nepořádek

malých kuchyních se často hromadí věci a malé spotřebiče na pracovní desce, což může působit neuspořádaným, nebo dokonce neuklizeným dojmem. Někomu může vadit pohled na vyskládané suroviny nebo nádobí v odkapávači. To může vyvolat nepříjemné pocity, obzvlášť pokud máte kuchyni spojenou s obývákem a potrpíte si na pořádek, nebo si domů pozvete návštěvu. Proto je ideální využít každý centimetr místa a pořídit dostatek skříněk a úložných prostorů. Řešením může být také pořízení kuchyňského ostrůvku. V profesionálních kuchyňských studiích získáte cenné rady a návrhy, jak využít prostor kuchyně efektivně.

Nedostatek soukromí

V malých bytech může kuchyň spojená s obytným prostorem představovat problém. A to obzvlášť v případech, kdy obývák slouží zároveň jako ložnice či pracovna. Někdo jiný zase potřebuje klid na vaření a nemá rád, když se mu lidé dívají při přípravě jídla pod ruce. Pokud se tedy pro otevřenou kuchyni rozhodnete, měli by souhlasit všichni členové domácnosti. V opačném případě hrozí zbytečné hádky a spory.

Výhody uzavřené kuchyně

Soukromí a klid

Výhodou uzavřených kuchyní je bezesporu klid na vaření a soukromí. Nikdo se vám nebude dívat pod ruce, když vaříte, a návštěva neuvidí nepořádek, který v kuchyni zůstal po přípravě rodinného oběda nebo občerstvení pro hosty. Suroviny, nádobí či spotřebiče vyskládané na kuchyňské lince v uzavřené místnosti nenarušují estetický vzhled obytných částí domu či bytu.

Pachy a hluk pod kontrolou

uzavřené kuchyně se tolik neline zápach a vlhkost z vaření do obytných místností, jako je obývák či ložnice. Uzavřený prostor také eliminuje hluk spojený s vařením a provozem kuchyňských spotřebičů.

Nevýhody uzavřené kuchyně

Sociální izolace

Pokud je kuchyně oddělená od obytného prostoru, znesnadňuje komunikaci s ostatními členy domácnosti po dobu vaření. To může být problém pro lidi, kteří se rádi obklopují společností a v oddělené místnosti by se mohli cítit izolovaně a osamoceně.

Boj o každý centimetr

V malých bytech a domech se často bojuje o každý centimetr místa. Zařídit samostatnou kuchyni tak, aby splňovala vaše nároky a potřeby, nemusí být jednoduché. Zatím co propojením kuchyně s obývacím pokojem obvykle vznikne prostor pro umístění jídelního stolu či praktického ostrůvku s barovými židličkami, do malé uzavřené kuchyně či obýváku jídelní stůl pro větší rodinu možná vůbec neumístíte. Pokud ovšem vaříte sporadicky a obvykle se stravujete mimo domov, nemusí to znamenat žádný problém.

Nejste si stále jistí, jestli je otevřená kuchyně do vašeho bytu či domu ideální volbou? Přijďte se poradit do našeho kuchyňského a koupelnového studia Mattes plus. Probereme s vámi vaše přání a potřeby a na základě vašich individuálních potřeb připravíme profesionální návrh kuchyně na míru. Pokud si to budete přát, můžete se rovnou postarat o kompletní rekonstrukci vašeho bytu či domu, nebo zařízení nového bydlení.

Navštivte náš show room a nasajte spoustu zajímavých inspirací, nebo nám zašlete nezávazný poptávkový formulář.

Černá kuchyně


Kontaktní formulář

- nezávazná poptávka

Napište nám prostřednictvím níže uvedeného kontaktního on-line formuláře a my Vám zavoláme zpět.

ZDARMA přijede náš technik, který vyslechne Vaše přání, zakázku zaměří a v co nejkratší době připraví cenovou nabídku.

K poptávce můžete přiložit soubor - fotografii, plány, dokumentaci, ...
Zvýrazněné položky jsou povinné.